هشدار سازمان هواشناسی درباره بارندگی سیل‌آسا در ایران

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ از تشدید فعالیت سامانه بارشی و بارش باران و رعدوبرق، وزش باد شدید، بارش تگرگ در مناطق مستعد و خیزش گرد و خاک خبر داد.
هشدار سازمان هواشناسی درباره بارندگی سیل‌آسا در ایران
به نقل از سازمان هواشناسی ایران، این سامانه بارشی از روز شنبه، 15 مرداد، تا روز دوشنبه، 17 مرداد، در هفت استان فعال خواهد بود و موجب سیلاب‌های ناگهانی و آب‌گرفتگی معابر در 19 استان خواهد شد.

بنا بر اعلام این سازمان، مسیر اصلی عبور این سامانه بارشی استان‌های اردبیل، گیلان و مازندران گلستان، خراسان شمالی، بخش‌هایی از استان‌های خراسان رضوی، اردبیل و آذربایجان شرقی فعال خواهد بود و همزمان شمار دیگری از استان‌ها را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

این سازمان همچنین درباره جاری شدن روان‌آب و آب‌گرفتگی معابر و سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی هشدار داده و از شهروندان این مناطق خواسته تا از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه‌های فصلی اجتناب کنند.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی اجتناب از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه‌های فصلی، عدم تردد عشایر کوچ‌رو و دام‌ها در ارتفاعات، تسریع در برداشت مزارع برنج، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، عدم پارک خودروها در کنار درختان فرسوده، عدم پرواز با هواپیماهای سبک و بالگرد، آمادگی دستگاه‌های اجرایی مانند نیروهای امدادی، راهداری، شهرداری، وزارت نیرو و غیره جهت مقابله با بحران را توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور هشدار زردرنگ از رشد ابرهای همرفتی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و فعالیت سامانه بارشی و رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی در نواحی مستعد گردوخاک و در نقاط مستعد تگرگ هشدار داد.

دیگران چه می خوانند:
بارندگی‌های سیل‌آسا در دو هفته نخست مرداد در دست‌کم 25 استان کشور، خسارت‌های جانی و مالی بسیاری در پی داشت.

رئیس جمعیت هلال احمر آمار رسمی قربانیان سیل‌های اخیر در کشور را تا روز چهارشنبه، 12 مرداد، 90 نفر و شمار مفقودان را هشت نفر اعلام کرده است.

هشدار سازمان هواشناسی درباره بارندگی سیل‌آسا در ایران

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟