وزیر راه به ایستگاه آخر رسید؛ رستم قاسمی درگذشت+ عکس

یاسر جبراییلی از درگذشت رستم قاسمی وزیر سابق راه و شهرسازی خبر داد.
وزیر راه به ایستگاه آخر رسید؛ رستم قاسمی درگذشت+ عکس

یاسر جبراییلی از درگذشت رستم قاسمی وزیر سابق راه و شهرسازی خبر داد.

وی با انتشار توئیتی نوشت: مهندس قاسمی حقیقتا یک گنجینه تمام عیار بود که واقعیت "ما می‌توانیم" را از سدسازی تا پالایشگاه‌سازی و کشتی‌سازی تا مقابله با تحریم به تجلی رساند و پس از عمری مجاهدت، امروز آرام گرفت و به یار شهیدش حاج قاسم سلیمانی پیوست. رضوان و رحمت خدا بر او باد...

دیگران چه می خوانند:

وزیر راه به ایستگاه آخر رسید

بیوگرافی رستم قاسمی:

رستم قاسمی در سال 1343 در روستای سرگاه از توابع شهرستان مهر، استان فارس زاده شد. قاسمی در سال 1360 به عضویت سپاه پاسداران درآمد و در جنگ ایران و عراق شرکت کرد.

وی دارای مدرک کارشناسی مهندسی عمران از دانشگاه علم و صنعت و کارشناسی ارشد مهندسی عمران آموزش راه دور از دانشگاه صنعتی امیرکبیر واحد گرمسار استان سمنان است. پس از جنگ ایران و عراق، به قرارگاه خاتم‌الانبیاء پیوست و در سال 1386 پس از عبدالرضا عابد، به عنوان فرمانده قرارگاه منصوب شد.

رستم قاسمی

 

سوابق کاری:

وی در مرداد ماه 1390 در پی برکناری مسعود میر کاظمی، توسط محمود احمدی‌نژاد برای تصدی پست وزارت نفت پیشنهاد شد و در 12 مرداد، به‌عنوان آخرین وزیر نفت دولت دهم از مجلس رای اعتماد دریافت کرد. پس از انتخاب قاسمی به عنوان وزیر نفت، تیموتی گایتنر هشدار داد که از امروز، وزارت نفت ایران تحت تسلط سپاه پاسداران درآمده‌است.

نام رستم قاسمی به عنوان فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء در فهرست تحریم‌های شورای امنیت، حکومت فدرال ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و استرالیا قرار داشت که بعد از وزیر شدن، از فهرست تحریم‌های بین‌المللی خارج شد. همچنین وزارت خزانه‌داری آمریکا در 4 سپتامبر 2019 رستم قاسمی و پسرش را در رابطه با یک شبکه انتقال نفت تحت کنترل سپاه پاسداران تحریم کرد. این شبکه به «شبکه نفت در خدمت تروریسم» معروف شده‌است.

رستم قاسمی 3 شهریور 1400 از دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی با 267 رای موافق برای وزارت راه و شهرسازی رای اعتماد گرفت.

رستم قاسمی در ابتدای شروع به کار دولت ابراهیم رئیسی قول ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال را داد، وعده‌ای که رئیس‌جمهوری ایران نیز در یک برنامه گفت‌وگوی تلویزیونی بر اجرایی شدن آن تأکید کرد. قاسمی با طرح «نفت در برابر مسکن» قصد داشت شرکت‌های چینی و ترکیه‌ای را برای احداث مسکن در ایران جذب کند و سرمایه‌های شرکت‌های خارجی را با تحویل نفت بازپرداخت کند.

انتشار عکس خصوصی و استعفا

در بحبوحه اعتراضات سراسری 1401 ایران، شاهد علوی، روزنامه‌نگار ایران اینترنشنال چند عکس از رستم قاسمی در سال 2011 را منتشر کرد که او را در حال تفریح با یک زن بی‌حجاب در مالزی نشان می‌داد. انتشار این عکس‌ها واکنش زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت. در ادامه علی جعفری، رئیس دفتر رستم قاسمی اصالت این عکس‌ها را تأیید کرد، اما مدعی شد این عکس‌ها «خصوصی» و مربوط به «یک زن و شوهر» بوده‌است و روزنامه دولتی ایران انتشار عکس‌های رستم قاسمی را اقدامی سیاسی علیه یک شخصیت «انقلابی» دانست.

در نهایت ابتدای آذر 1401 اعلام شد رئیس‌جمهور ایران با استعفای قاسمی موافقت کرده‌است. نهایتا رستم قاسمی در روز پنجشنبه مورخ 17 آذر 1401 و تنها یک روز پس از معرفی بذرپاش به عنوان جانشینش در وزارت راه توسط مجلس، بر اثر بیماری سرطان درگذشت.

وزیر راه به ایستگاه آخر رسید؛ رستم قاسمی درگذشت+ عکس

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟