جلسه غیرعلنی مجلس با وزیر کشور برای برای بررسی حوادث اخیر+جزئیات/ قالیباف: تصمیمات مدبرانه برای اصلاح روند موجود باید اتخاذ شود

جلسه غیر علنی مجلس شورای اسلامی برای بررسی آخرین وضعیت حوادث و ناآرامی های اخیر در کشور صبح امروز یکشنبه با حضور وزیر کشور برگزار شد.
جلسه غیرعلنی مجلس با وزیر کشور برای برای بررسی حوادث اخیر+جزئیات/ قالیباف: تصمیمات مدبرانه برای اصلاح روند موجود باید اتخاذ شود

در این جلسه که به ریاست محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی تشکیل شد، احمد وحیدی وزیر کشور به عنوان رئیس شورای امنیت کشور گزارشی از حوادث رخ داده در هفته‌های اخیر را برای نمایندگان مجلس تشریح کرد.


همچنین سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری فرمانده انتظامی کشور گزارشی از ناآرامی‌های اخیر به وکلای ملت ارائه کرد.

دیگران چه می خوانند:

در ادامه معین‌الدین سعیدی در مورد جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی گفت: در این جلسه احمد وحیدی وزیر کشور و سردار حسین اشتری فرمانده انتظامی توضیحاتی در مورد وضعیت امنیتی کشور و نحوه کنترل آشوب‌ها ارائه دادند.

نماینده مردم چابهار در مجلس ادامه داد: علاوه بر این محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و وحیو جلال‌زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نکاتی را در مورد حوادث اخیر بیان کردند و سپس 5 نفر از نمایندگان نیز به قید قرعه به بیان دیدگاه‌های خود در این خصوص پرداختند.

سعیدی در مورد وضعیت استان سیستان و بلوچستان پس از حادثه تروریستی روز جمعه 8 مهر در زاهدان اظهار داشت: دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی تلاش دارند دامنه‌های موضوع را مدیریت کنند.

وی خاطرنشان کرد: قرار است کمیته‌ای از مجلس برای تهیه گزارشی از این حادثه تروریستی و ارائه آن به مجلس، به زودی به استان سیستان و بلوچستان سفر کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس افزود: نمایندگان سیستان و بلوچستان در جلسه غیرعلنی امروز از وزیر کشور خواستند گزارش ویژه‌ای را در مورد مسائل امنیتی این استان ارائه کند.

جزئیات حوادث اخیر از نگاه دیگر

در همین حال، نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی درباره جزئیات این جلسه گفت: سردار اشتری و وزیر کشور در جلسه امروز گزارشی در مورد علل شکل‌گیری آشوب‌ها و اقدامات نیرو‌های اطلاعاتی و امنیتی و برنامه‌های پیش رو ارائه دادند.

محمدحسین فلاحی افزود: علاوه بر این، گزارشی در مورد ماجرای فوت خانم امینی به نمایندگان ارائه شده که براساس آن، پزشکی قانونی هرگونه ادعای ضرب و جرح را کاملا رد کرده و هیچ‌گونه ضرب و جرحی نسبت به سر و بدن مرحومه را تایید نکرده است، بنابراین هرگونه ادعای در این خصوص تکذیب می‌شود.

فلاحی بیان کرد: تحقیقات پزشکی قانونی در مورد دارو‌هایی که خانم امینی استفاده می‌کرده است، همچنان ادامه دارد و نتیجه نهایی آن ارائه نشده و قرار است طی 10 روز آینده گزارشی در این خصوص منتشر شود.

وی تصریح کرد: طبق گزارش فرمانده فراجا، نیروی انتظامی وظایف قانونی خود را در حفاظت از خانم امینی از زمان ورود به نیروی انتظامی تا زمان بروز حادثه و پس از آن انجام داده است.

عضو فراکسیون انقلاب مجلس با بیان اینکه طبق گزارش وزیر کشور و فرمانده فراجا آشوب‌های اخیر کاملا برنامه‌ریزی شده بود، گفت: فوت خانم امینی بهانه‌ای برای بروز این آشوب‌ها شد. طبق گزارش سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) پیش از وقوع آشوب‌های اخیر، گروهک‌های منافقین و کومله اعلام کرده بودند که آمادگی عملیات مشترک را در ایران دارند.

نماینده مردم همدان در مجلس ادامه داد: یکسری از این عوامل وارد کشور شدند و اغتشاشات را آغاز کردند قرار بود عده دیگری نیز وارد کشور شوند که با عملیات سپاه پاسداران ناکام ماندند.

وی تصریح کرد: نیرو‌های کومله و منافقین به صورت برنامه ریزی شده آموزش‌های لازم برای ایجاد اغتشاشات و آشوب دیده بودند و برای اجرای سناریوی کشته سازی برنامه‌ریزی دقیقی داشتند.

فلاحی خاطرنشان کرد: در ادامه برخی جوانان تحت تاثیر اینستاگرام و فضای مجازی وارد آشوب‌ها شدند، رژیم صهیونیستی و آمریکا نیز از وقوع آشوب‌ها حمایت کردند و حتی اعلام کردند آمادگی پناهندگی دادن به آشوب گران را دارند.

وی عنوان کرد: طبق گزارش فرمانده فراجا، آشوب‌ها کنترل شده است. تجمعات پراکنده در حدی نیست که فضای کشور را مجددا به آشوب بکشد. این افراد اقلیت هستند که از نظر نیرو‌های امنیتی اهمیتی ندارند طبیعی است که فردی افراد فریب خورده تحت تاثیر تبلیغات قرار می‌گیرد.

تصمیمات مدبرانه برای اصلاح روند موجود در دستور کار قرار گیرد


در ادامه محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در آغاز جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی درباره حوادث اخیر در کشور اظهار داشت: در وقایع و اتفاقات تلخ اخیر اولین مساله، چرایی و چگونگی جان باختن خانم مهسا امینی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در این باره، همانطور که قبلا هم توسط مسئولان هر سه قوه مطرح شد، موضوع باید با جدیت پیگیری و نتیجه به صورت رسمی اعلام شود و با هر قصور و تقصیر احتمالی به تناسب خطا و بدون هیچ اغماضی، برخورد شود. توطئه‌های دشمن باعث نمی‌شود ما وظایفمان را نسبت به شهروندانمان فراموش کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه مسأله بعدی در این ماجرا، ناکارآمدی دستگاه‌های فرهنگی و تربیتی است که وظیفه اصلی را در زمینه فرهنگ حجاب و عفاف داشته اند، عنوان کرد: از کمیسیون‌های تخصصی مجلس در این خصوص می‌خواهم گزارشی از عملکرد این دستگاه‌ها به عنوان پاسخگویان ردیف اول، تهیه و آن را به صحن مجلس و مردم ارائه کند.

قالیباف با تاکید بر اینکه «مسئله اصلی مردم و جامعه هنوز اقتصاد است و در این باره گلایه‌های کاملا برحقی وجود دارد که ما با رفع آن‌ها فاصله داریم و باید کوشش خود را صدچندان کنیم» اظهار داشت: از نکات دیگری که در این ماجرا برای همه روشن شد، این بود که دشمن به دنبال به دست آوردن فرصت‌هایی است که برای ضربه زدن به مردم و براندازی نظام جمهوری اسلامی موج سواری کند و امنیت مردم را به هم بزند.

وی اضافه کرد: بسیاری از کسانی که در ابتدا چه نسبت به جان باختن خانم امینی و چه نسبت به گشت امنیت اخلاقی انتقاد کردند، هدف براندازانه نداشتند و مخالف اغتشاشات و اقدامات ضد امنیتی هم بودند، اما دیدیم، خارج نشینانی که هیچ تعلق مادی و معنوی به ایران عزیزمان ندارند، با خوشحالی برای خانم امینی اشک تمساح ریختند و علیه امنیت مردم با هدف براندازی نظام، دست به تحریک و عملیات برای آشوب و اغتشاش زدند.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: امنیت، حداقل وظیفه‌ای است که یک نظام سیاسی باید برای مردم تامین کند و مسئولان امنیتی کشور باید مقتدرانه با همه کسانی که مخلّ امنیت مردم هستند برخورد کنند و در این موضوع هیچ تسامحی نباید صورت گیرد.

قالیباف ادامه داد: ایجاد آشوب در خیابان‌ها و رفتار‌های ضد امنیتی که قانون را زیرپا می‌گذارد، باعث ضعیف شدن انسجام اجتماعی می‌شود، اقتصاد مردم به خطر می‌افتد و فشار و تحریم دشمن را بیشتر می‌کند.

وی در ادامه با بیان اینکه در همین چند روزی که برای رعایت مسائل امنیتی در فضای مجازی محدودیت‌هایی ایجاد شده است می‌بینیم که بسیاری از کسب و کار‌ها لطمه خورده اند، اظهار داشت: علاوه بر آن دشمن خارجی هم با احساس ضعف در جامعه ایران، فشار اقتصادی را بیشتر می‌کند و دشمنی که آماده شده بود بخش زیادی از تحریم‌ها را بردارد، تحریک می‌شود که فشار را بر مردم ایران بیشتر کند؛ همانگونه که وقایع سال 88، دشمنی که در حال توافق با ایران بود را به تحریم‌های گسترده علیه ایران سوق داد.

قالیباف افزود: در همین زمینه باید توجه کنیم که هر اقدامی با هر روشی و با هر انگیزه‌ای که باعث شود مردم در مقابل مردم قرار بگیرند، تضعیف انسجام اجتماعی و در جهت خواست دشمن است و باید از آن پرهیز شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به این مطلب که البته برخورد مقتدرانه با کسانی که امنیت مردم را به خطر می‌اندازند به این معنی نیست که اشکالات موجود را برطرف نکنیم، اذعان داشت: همانطور که در نطق پیشین یعنی پیش از آغاز اغتشاشات هم تاکید کردم، ما باید ساختار‌ها و شیوه‌های اجرای گشت امنیت اخلاقی را به گونه‌ای اصلاح کنیم تا این قبیل اتفاقات دوباره تکرار نشود.

وی تأکید کرد: اینجانب در حدود اختیارات، این مسأله را پیگیری خواهم کرد و امیدوارم با هماهنگی دیگر مسئولان مربوط بتوان در وقت مناسب، تصمیمات مدبرانه و موثری برای اصلاح روند موجود گرفت.

قالیباف همچنین با بیان اینکه وجود اعتراض برای اصلاح امور از دستاورد‌هایی است که انقلاب اسلامی به مردم داده است، گفت: در همین چند وقت اخیر چه در فضای مجازی و چه در فضای عمومی، اعتراضات زیادی داشتیم که برخی از اعتراضات به حق، در فضای مجازی باعث اصلاح تصمیم‌ها شد همچنین اعتراضاتی مثل اعتراضات معلمان و بازنشستگان تامین اجتماعی مواردی است که در این مدت وجود داشته است که پشتوانه تصمیمات مجلس شد و بخش مهمی از مطالبه آنان به نتیجه نیز رسید.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد:، اما نکته مهم این بود که آن اعتراضات، اعتراض اصلاح خواهانه بود نه اعتراض براندازانه و هدف واقعی همه این اعتراض‌ها اصلاح امور یا مطالبه هدف خاصی بود.

وی در ادامه با بیان اینکه چندی پیش، رهبر معظم انقلاب در سخنرانی رسمی خود از اعتراض جامعه کارگری تشکر کردند و آن را به حق دانستند و تاکید کردند که کارگران در اعتراض خود مرز شان را با دشمن معلوم کردند، اظهار داشت: اینجا من از همه کسانی که اعتراض دارند درخواست می‌کنم که اجازه ندهند اعتراضشان به جای اصلاح خواهی، رنگ و بوی ضد امنیتی و براندازی پیدا کند تا پیگیری اصلاح مورد مطالبه آن‌ها به حاشیه نرود.

قالیباف همچنین با ابراز تأسف از اینکه گروه‌های تجزیه طلب نیز از فضا‌های ایجاد شده سوءاستفاده کردند و با حمله مسلحانه به بازار و مراکز عمومی و انتظامی، امنیت شهر زاهدان را مورد هجمه قرار دادند، یادآور شد: ضروری است از مردم شریف و نجیب سیستان و بلوچستان که با هوشمندی کامل، دست رد به سینه اشرار و گروه‌های تروریستی زدند و زمینه آرامش منطقه را فراهم کردند، کمال تشکر را داشته باشم.

رئیس مجلس شورای اسلامی شهادت شهیدان امنیت را تبریک و تسلیت گفت و از ماموران امنیتی و انتظامی که برای برقراری امنیت مردم تلاش می‌کنند، تشکر کرد.

وی همچنین با ابراز تاثر از جان باختن تعدادی از جوانان این کشور، آنان را فرزندی از فرزندان ایران عزیز خواند و ابراز امیدواری کرد که با مسئولیت شناسی گروه‌های مرجع، هوشمندی معترضین در انتخاب اعتراض اصلاح خواهانه و تدبیر مسئولان امنیتی و انتظامی شاهد ادامه چنین وقایع تاسف باری نباشیم.

به گزارش پارسینه، طبق اصل 69 قانون اساسی، مذاکرات مجلس شورای اسلامی باید علنی باشد و گزارش کامل آن از طریق رادیو و روزنامه رسمی برای اطلاع عموم مردم منتشر شود. در شرایط اضطراری، در صورتی که رعایت امنیت کشور ایجاب کند به تقاضای رییس جمهور یا یکی از وزرا یا 10 نفر از نمایندگان جلسه غیرعلنی تشکیل می‌شود. گزارش این جلسات باید پس از برطرف شدن شرایط اضطراری برای اطلاع عمومی منتشر شود.

جلسه غیرعلنی مجلس با وزیر کشور برای برای بررسی حوادث اخیر+جزئیات/ قالیباف: تصمیمات مدبرانه برای اصلاح روند موجود باید اتخاذ شود

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟