پیامدهای زیانبار و باور نکردنی تحریم های اوکراین علیه ایران+ جزئیات

رییس جمهور اوکراین در ادامه هم‌نوایی با متحدان غربی‌ این کشور در مطرح کردن ادعای حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین، طرحی را برای تحریم چندجانبه ایران به پارلمان اوکراین ارائه کرد.
پیامدهای زیانبار و باور نکردنی تحریم های اوکراین علیه ایران+ جزئیات

به گزارش پارسینه، رسانه‌های دولتی اوکراین روز گذشته هفتم خرداد گزارش دادند که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در لایحه‌ای که به پارلمان این کشور ارائه کرده خواستار تحریم 50 ساله ایران شده است. این لایحه در صورت تصویب، تجارت تجهیزات نظامی و کالا‌هایی را که استفاده دوگانه دارند، ممنوع خواهد کرد. همچنین اوکراین تعهدات اقتصادی و مالی خود به ایران را ملغی کرده و مانع خروج سرمایه از این کشور به مقصد ایران خواهد شد.

گزارش‌ها حاکی است که طبق این لایحه، انتقال فناوری و سرمایه‌گذاری در ایران نیز ممنوع خواهد شد. انتظار می‌رود که پارلمان اوکراین از تصمیم آقای زلنسکی در این زمینه حمایت کند. این لایحه در حال حاضر به تصویب شورای امنیت ملی اوکراین رسیده است. ساعاتی قبل از این گزارش مقامات نظامی و دولتی اوکراین ادعا کردند که روسیه بامداد یکشنبه با پهپاد‌های ایرانی «شاهد»، کی‌یف را هدف سنگین‌ترین حملات خود از آغاز جنگ تاکنون قرار داده است.

آندریی یرماک، رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین روز یکشنبه با اعلام این خبر گفت این تحریم به دلیل تامین پهپادهای روسیه از سوی ایران در جنگ این کشور علیه اوکراین است.اوکراین می‌گوید حمله شبانه یکشنبه علیه کیف بزرگترین حمله پهپادی شبانه روسیه در این کشور بوده است. زلنسکی در نطقی ویدئویی گفته بود: «سوال ساده این است: چه نفعی از همدستی با ارعاب (ترور) روسیه می‌برید؟»

دیگران چه می خوانند:
 

زلنسکی همچنین به تازگی ادعا کرده است که اوکراین «اطلاعات دقیق» دارد که ایران بیش از یک‌هزار پهپاد و جنگ‌افزار دیگر به روسیه فروخته است.

 

دولت اوکراین در ماه سپتامبر 2022 سال گذشته نیز در واکنش به ادعای استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی، اعتبارنامه منوچهر مرادی، سفیر جمهوری اسلامی در کی‌یف را لغو کرد و گفت شمار کارکنان دیپلماتیک سفارت ایران را محدود می‌کند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است اگر این تحریم‌ توسط پارلمان اوکراین تایید شود عبور کالاهای ایرانی از خاک و آسمان اوکراین ممنوع خواهد شد و در عین حال تحریم‌هایی علیه تجارت روابط مالی و فن‌آوری علیه ایران و شهروندان این کشور اعمال خواهد شد.

رسانه های نزدیک به دولت رئیسی هم در تأیید اجرایی شدن این تحریمها و عواقب زیانبارش گزارش داده اند در صورت تصویب این طرح، حمل‌ونقل کالاهای ایرانی از طریق اوکراین و استفاده از حریم هوایی آن ممنوع شده و تحریم‌هایی در زمینه تجاری، مالی و فناوری علیه ایران و شهروندان آن اعمال خواهد شد.

وزارت امور خارجه ایران در تازه‌ترین موضع‌گیری نسبت به ادعاهای زلنسکی علیه ایران یادآور شد که «جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده که مخالف جنگ اوکراین و استمرار آن است و از درد و رنج مردم اوکراین بسیار متأسف است و بر ضرورت یافتن راهکاری سیاسی برای پایان بخشیدن به آن در سریعترین زمان ممکن تاکید دارد و آماده است برای تحقق آن مساعدت نماید.»

پیامدهای زیانبار و باور نکردنی تحریم های اوکراین علیه ایران+ جزئیات

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟