ایران فناوری ساخت سلاح هسته‌ای را دارد/ حمله نظامی بی‌فایده است

باراک، نخست‌وزیر سابق اسرائیل در مقاله‌ای که روز دوشنبه در مجله تایم منتشر شده، نوشته است که ایران در آستانه توانایی تولید تسلیحات هسته‌ای است و اقدام نظامی در آن مرحله دیگر مؤثر نخواهد بود.
ایران فناوری ساخت سلاح هسته‌ای را دارد/ حمله نظامی بی‌فایده است
دیگران چه می خوانند:
ایهود باراک خروج دونالد ترامپ از برجام را دلیلی می‌داند برای این که ایران حرکت مستمرش به سمت وضعیت «آستانه هسته ای» را «مشروعیت بخشید» به طوری که اکنون اورانیوم غنی شده برای ساخت یک ابزار هسته‌ای و فناوری لازم برای تبدیل آن به سلاح را دارد. او نوشت: «در سال 2018 آن‌ها 17 ماه تا آستانه هسته‌ای فاصله داشتند. امروز احتمالا تنها 17 روز با آن فاصله دارند.»

آستانه هسته‌ای وضعیتی است که یک کشور فاقد سلاح هسته ای، توانایی و فناوری لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای در مدت زمان بسیار کوتاهی را دارد.

باراک مدعی است که اسرائیل و آمریکا می‌توانند بر فراز آسمان ایران علیه سایت‌ها و تأسیسات هسته‌ای عملیات کنند و آن‌ها را نابود کنند، اما از آنجا که ایران یک کشور در آستانه هسته‌ای است، این نوع حمله به سادگی نمی‌تواند هسته‌ای شدن ایران را به تاخیر بیاندازد.

 باراک که رئیس ستاد ارتش و وزیر دفاع اسرائیل هم بوده است، اظهار داشت زمانی که تهران تصمیمش را بگیرد، به یک کشور آستانه هسته‌ای تبدیل خواهد شد و به باور او عملاً «تابستان امسال» این اتفاق خواهد افتاد.

او ادامه داد: «بله، هنوز 18 تا 24 ماه طول می‌کشد تا برای تصفیه اورانیوم فلزی و بسته‌بندی آن در یک کلاهک موشکی مهارت پیدا کنند، اما این مراحل را می‌توان در یک آزمایشگاه یا کارگاه کوچک اجرا کرد و به راحتی نمی‌توان آن‌ها را دنبال کرد، چه برسد به این که جلویش را گرفت. پس از 20 سال تلاش، ایران در آستانه عبور از نقطه بدون بازگشت برای تبدیل شدن به عضوی از «باشگاه هسته ای» است.»

باراک این مساله را مطرح می‌کند که چرا ایالات متحده یا اسرائیل زمانی که دونالد ترامپ اعلام کرد آمریکا از توافق هسته‌ای ایران خارج شده است، برنامه آماده برای حمله نداشتند.

 او با مقایسه وضعیت ایران با عراق و سوریه که برنامه هسته ایشان با حملات نظامی اسرائیل متوقف شد، اذعان کرد که «آن برنامه‌ها به اندازه برنامه ایران پیشرفته نبودند.»

نخست‌وزیر پیشین اسرائیل افزوده است که حمله هوایی و موشکی اسرائیل و آمریکا به تاسیسات هسته‌ای ایران در دوره‌ای که تهران در آستانه تبدیل به قدرتی هسته‌ای است دیگر منجر به تاخیر در برنامه‌های ایران نخواهد شد. به گفته ایهود باراک چنین حمله‌ای حتی در شرایطی خاص می‌تواند روند ساخت بمب هسته‌ای از سوی ایران را با استناد به لزوم «دفاع از خود» تسریع کند.  
 

ایهود باراک در ادامه تنها راه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را تعیین «ضرب الاجل دیپلماتیک» از سوی واشنگتن همراه با «تهدیدی قابل باور به جنگ در سطح گسترده» دانسته است. نخست‌وزیر اسبق اسرائيل در عین حال تخمین زده است که ایران برای تهیه زرادخانه اولیه خود از سلاح هسته‌ای به «یک دهه یا بیشتر» زمان نیاز خواهد داشت.

نخست وزیر سابق اسرائیل با اشاره به این که رسیدن از غنی سازی 60 درصدی اورانیوم به 90 درصد بسیار سریعتر و ساده‌تر از فرآیند‌های قبل از آن است، ادامه داد: «این مرحله آخر نیازمند فضا‌های کوچک تری است، احتمالا در تونل‌های خیلی عمیق که از دسترس هرگونه سلاحی دور است؛ بنابراین حتی اگر اطلاعات عالی داشته باشید و در لحظه بدانید که چه چیزی در حال رخ دادن است، ممکن است دریابید که کار زیادی نمی‌توانید بکنید. این موضوع  قبلا هم برای ایالات متحده، بیشتر از یک بار، در رابطه با کره شمالی رخ داده است.»

باراک با بیان اینکه «زمان مواجهه با واقعیت فرا رسیده است»، پیشنهاد کرد که «شروع به فکر کردن و آماده شدن برای یک مرحله جدید واقعی» کنید که در آن ایران یک کشور هسته‌ای است. به گفته وی دیپلماسی منطقه‌ای، طرح‌های حمله مستقل اسرائیل و انتظار برای فروپاشی نظام ایران، راه‌های اقدام مطلوب خواهند بود.

ایران فناوری ساخت سلاح هسته‌ای را دارد/ حمله نظامی بی‌فایده است

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟